Competition

Kettle Moraine Figure Skating Club

2018 Turkey Twizzle Final Standings

Report of Skaters from All Clubs

Basic 1-6 Showcase - Final Standings

   1           Claire Dowidat, Fond Du Lac FSC

   2           Rhiannon Rogowski, Kettle Moraine FSC

 

Basic 2 Elements - Final Standings

   1           Daisy Mae Van Egtern, Swan City Ice Skaters

   2           Stella Knaup, Swan City Ice Skaters

   3           Macy  Butzlaff, Kettle Moraine FSC

 

Basic 2 Program - Final Standings

   1           Stella Knaup, Swan City Ice Skaters

   2           Daisy Mae Van Egtern, Swan City Ice Skaters

   3           Macy  Butzlaff, Kettle Moraine FSC

 

Basic 3 Elements - Final Standings

   1           Allison Zwald, Swan City Ice Skaters

 

Basic 3 Program - Final Standings

   1           Zoë Harrison, Oshkosh YMCA LTS

   2           Mallorie Lohry-Jarvenpaa, Oshkosh YMCA LTS

   3           Allison Zwald, Swan City Ice Skaters

   4           Mia Simpson, Oshkosh YMCA LTS

 

Basic 4 Elements - Final Standings

   1           Ashlynn Hanefeld, Swan City Ice Skaters

   2           Simone Pauers, Wisconsin FSC

   3           Camryn Lange, Kettle Moraine FSC

 

Basic 4 Program - Final Standings

   1           Ashlynn Hanefeld, Swan City Ice Skaters

   2           Simone Pauers, Wisconsin FSC

   3           Helayna Krueger, Oshkosh YMCA LTS

   4           Heidi Bruecker, Oshkosh YMCA LTS

 

Basic 5 Elements - Final Standings

   1           Hailey Woods, Swan City Ice Skaters

   2           Lydia Thorson, Oshkosh YMCA LTS

   3           Ainsley Zirbel, Oshkosh YMCA LTS

 

Basic 5 Program - Final Standings

   1           Claire Dowidat, Fond Du Lac FSC

   2           Hailey Woods, Swan City Ice Skaters

   3           Lydia Thorson, Oshkosh YMCA LTS

   4           Ainsley Zirbel, Oshkosh YMCA LTS

 

Boys Basic 1 Program - Final Standings

   1           Ethan Huo, Oshkosh YMCA LTS

 

Boys Basic 6 Elements - Final Standings

   1           Declan Delong, Kettle Moraine FSC

 

Boys Basic 6 Program - Final Standings

   1           Declan Delong, Kettle Moraine FSC

 

Excel Beginner Free Skate - Final Standings

   1           Danica Popp, Cutting Edge FSC

 

Excel High Beginner Compulsory Moves - Final Standings

   1           Emily Rauch, Kettle Moraine FSC

   2           Hannah Taylor, Kettle Moraine FSC

 

Excel High Beginner Free Skate - Final Standings

   1           Kloe King, Kettle Moraine FSC

   2           Emily Rauch, Kettle Moraine FSC

   3           LeAnn Flanagan, Wisconsin FSC

   4           Hannah Taylor, Kettle Moraine FSC

 

Excel Pre-Preliminary Compulsory Moves - Final Standings

   1           Keindel- Koko Walny, Wisconsin FSC

   2           Aaliyah White, Swan City Ice Skaters

   3           Alice Erickson, Kettle Moraine FSC

 

Excel Pre-Preliminary Free Skate - Final Standings

   1           Keindel- Koko Walny, Wisconsin FSC

   2           Aaliyah White, Swan City Ice Skaters

   3           Claire Raisbeck, Swan City Ice Skaters

   4           Alice Erickson, Kettle Moraine FSC

 

Free Skate 1 Compulsory Moves - Final Standings

   1           Evelyn Mueller, Wisconsin FSC

   2           Brooke Schumacher, Wisconsin FSC

   3           Maia  Hamburg, Fond Du Lac FSC

   4           Erin Herrick, Wisconsin FSC

   5           Mary Zwald, Swan City Ice Skaters

 

Free Skate 1 Program - Final Standings

   1           Mary Zwald, Swan City Ice Skaters

   2           Maia  Hamburg, Fond Du Lac FSC

   3           Brooke Schumacher, Wisconsin FSC

   4           Annabell Eilbes, Swan City Ice Skaters

   5           Evelyn Mueller, Wisconsin FSC

   6           Erin Herrick, Wisconsin FSC

 

Free Skate 2 Compulsory Moves - Final Standings

   1           Elizabeth Atallah, Wisconsin FSC

 

Free Skate 2 Program - Final Standings

   1           Keira Twigg, Cutting Edge FSC

   2           Megan  Wotsch, Kettle Moraine FSC

   3           Elizabeth Atallah, Wisconsin FSC

   4           Breanna Bantz, Kettle Moraine FSC

 

Free Skate 3 Compulsory Moves - Final Standings

   1           Amelia Forrer, Wisconsin FSC

   2           Olivia Saftig, Kettle Moraine FSC

   3           Kaitlyn Sweeney, Kettle Moraine FSC

 

Free Skate 3 Program - Final Standings

   1           Amelia Forrer, Wisconsin FSC

   2           Olivia Saftig, Kettle Moraine FSC

 

Free Skate 4 Compulsory Moves - Final Standings

   1           Hannah  Welke, Kettle Moraine FSC

 

Free Skate 4 Program - Final Standings

   1           Hannah  Welke, Kettle Moraine FSC

 

Free Skate 5 Compulsory Moves - Final Standings

   1           Joy Shill, Kettle Moraine FSC

   2           Sophia  Parkinson, Kettle Moraine FSC

 

Free Skate 5 Program - Final Standings

   1           Joy Shill, Kettle Moraine FSC

 

Girls Basic 6 Elements - Final Standings

   1           Talia Garczynski, Swan City Ice Skaters

   2           Samantha Phillips, Swan City Ice Skaters

   3           Sydnee Neuman, Swan City Ice Skaters

   4           Rhiannon Rogowski, Kettle Moraine FSC

 

Girls Basic 6 Program - Final Standings

   1           Samantha Phillips, Swan City Ice Skaters

   2           Talia Garczynski, Swan City Ice Skaters

   3           Sydnee Neuman, Swan City Ice Skaters

   4           Elizabeth Reinders, Oshkosh YMCA LTS

   5           Rhiannon Rogowski, Kettle Moraine FSC

 

High Beginner Jumps - Final Standings

   1           Kloe King, Kettle Moraine FSC

   2           Danica Popp, Cutting Edge FSC

   3           Sophia  Parkinson, Kettle Moraine FSC

   4           Hannah Taylor, Kettle Moraine FSC

 

High Beginner Spins - Final Standings

   1           Sophia  Parkinson, Kettle Moraine FSC

   2           Hannah Taylor, Kettle Moraine FSC

 

Pre-Free - Free Skate 6 Interpretative Free Skate - Final Standings

   1           Keira Twigg, Cutting Edge FSC

 

Pre-Free Skate Compulsory Moves - Final Standings

   1           Annaliese Witz, Wisconsin FSC

   2           Maddy Barnes, Kettle Moraine FSC

 

Pre-Free Skate Program - Final Standings

   1           Moira Andrews, Kettle Moraine FSC

   2           Maddy Barnes, Kettle Moraine FSC

 

Pre-Preliminary Compulsory Moves - Final Standings

   1           Morgan Kopischke, Greater Milwaukee FSC

   2           Aleksa Mazur, Kettle Moraine FSC

   3           Zoey Bauer, Fond Du Lac FSC

 

Pre-Preliminary Interpretative Free Skate - Final Standings

   1           Alice Erickson, Kettle Moraine FSC

 

Pre-Preliminary Jumps - Final Standings

   1           Keindel- Koko Walny, Wisconsin FSC

   2           Morgan Kopischke, Greater Milwaukee FSC

   3           Aleksa Mazur, Kettle Moraine FSC

   4           Alice Erickson, Kettle Moraine FSC

 

Pre-Preliminary Showcase - Final Standings

   1           Emmalyn Ahrndt, Wisconsin FSC

 

Pre-Preliminary Spins - Final Standings

   1           Alice Erickson, Kettle Moraine FSC

 

Pre-Preliminary Well Balanced Free Skate - Final Standings

   1           Aleksa Mazur, Kettle Moraine FSC

   2           Morgan Kopischke, Greater Milwaukee FSC

   3           Zoey Bauer, Fond Du Lac FSC

 

Snowplow Sam Program - Final Standings

   1           Willa Zirbel, Oshkosh YMCA LTS

   2           Ariana Jarvenpaa, Oshkosh YMCA LTS