Class Schedule

307 DANCE ACADEMY 2018-2019 SCHEDULE

MONDAY

STUDIO 1

STUDIO 2

STUDIO 3

4:00-5:00 PM

Senior Musical Theatre

-Josh

4:00-4:45 PM

Petite Hip Hop 2

-Morgan

4:15-5:15 PM

Jr Ballet/Jazz Combo 1

-Jennifer

5:05-6:05 PM

Tn/Sr. Hip Hop 2

-Josh

4:50-5:35 PM

Junior Hip Hop 1

-Morgan

5:30-6:30 PM

Kinderdance 3

-Megan

 

 

5:35-6:35 PM

Tn/Sr. Contemporary 1

-Marlo

6:35-7:35 PM

Petite Ballet/Tap Combo

-Zoe

6:40-7:55 PM

Tn/Sr. Ballet 3

-Marlo

6:40-7:40 PM

Junior Contemporary

-Josh

 

8:00-9:00 PM

Tn/Sr. Pointe

-Marlo

7:45-8:45 PM

Tn/Sr. Hip Hop 1

-Josh

7:40-8:10 PM

Junior Tap

-Zoe

 

TUESDAY

STUDIO 1

STUDIO 2

STUDIO 3

 

 

9:45-10:15 AM

Preschool Tumbling

-Amanda

10:00-10:30 AM

Kinderdance 1

-Jennifer

 

 

10:35-11:20 AM

Kinderdance 2

-Jennifer

 

 

 

4:15-5:00 PM

Petite/Junior Musical Theatre

-Peyton

4:00-4:30 PM

~OPEN

4:00-5:30 PM

~OPEN

 

 

 

4:30-5:15 PM

Bro Hop (9 & up-boys only)

-Morgan

5:35-6:20 PM

Kinderdance 2

-Megan

5:30-7:00 PM

Competition Team

5:30-7:00 PM

Competition Team

 

 6:30-7:15 PM

Pep Squad 2 (ages 8-12)

-Olivia

7:15-8:15 PM

Tumbling Level 5-6

-Olivia

7:10-8:10 PM

Junior Ballet 1

-Tina

 

 

 


 

WEDNESDAY

STUDIO 1

STUDIO 2

STUDIO 3

 

4:15-5:00 PM

Junior Hip Hop 2

-Peyton

 

4:15-5:00 PM

Kinder Hop

-Bailey

 

4:00-4:30 PM

Kinderdance 1

-Jennifer

 

5:10-5:55 PM

Petite Hip Hop 1

-Bailey

 

5:00-5:30 PM

Pre-Pointe

-Peyton

 

4:35-5:35 PM

Petite Ballet/Jazz Combo

-Jennifer

 

 

 

5:30-6:15 PM

Fire Crackers

-Emily & Chantale

 

5:40-6:10 PM

Terrific 2’s

-Tina

 

6:20-7:20 PM

Tn/Sr. Jazz 2

-Emily

6:20-7:35 PM

Tn/Sr. Ballet 2

-Marlo

 

6:15-7:15 PM

Junior Ballet/Jazz Combo 2

-Tina

 

7:35-8:20 PM

Turns & Leaps

-Emily

 

7:40-8:40 PM

Adult Grove

-Amanda

 

7:15-8:15 PM

~OPEN

 

 

 

8:25-8:55 PM

Tn/Sr. Tap 2

-Emily

 

THURSDAY

STUDIO 1

STUDIO 2

STUDIO 3

 

4:15-4:45 PM

Preschool Tumbling

-Makenzie

 

4:50-5:35 PM

Tumbling Level 1

-Izzy

 

4:00-5:00 PM

Tn/Sr. Jazz 1

-Malia

 

4:50-5:35 PM

Pep Squad 1 (ages 4-7)

-Makenzie

 

5:40-6:25 PM

Tumbling Level 2

-Olivia

 

5:05-5:55 PM

Junior Jazz 1-2

-Malia

 

5:45-6:45 PM

Tn/Sr. Contemporary 2

-Aaron

 

6:30-7:30 PM

Cheer Squad (ages 12 & up)

-Olivia

 

 

6:00-7:00 PM

Junior Ballet 2

-Laura

6:50-8:05 PM-Tn/Sr. Ballet Technique

-Aaron

 

7:35-8:35 PM

Tumbling Level 3-4

-Olivia

7:05-8:05 PM

Tn/Sr. Ballet 1

-Laura

  FRIDAY

 

STUDIO 1

STUDIO 2

STUDIO 3

OPEN

 

OPEN

OPEN